Czarny plastik

Opakowania plastikowe

Od lat namawiani jesteśmy do segregowania odpadów, każde domostwo zmuszone jest do posiadania odpowiednich pojemników na SZKŁO, PAPIER, PLASTIK oraz ODPADY ZMIESZANE.

Niekiedy zdefiniowanie czy dany śmieć ma trafić do danego kubła nie jest takie oczywiste. Producenci opakowań łączą materiały i surowce, sprawiając, że recykling to wcale nie jest prosta sprawa. Na świecie brakuje kampanii edukacyjnych, a nawet zwykłych informacji na kubłach z listą odpadów, które powinny się tam znaleźć, a które zdecydowanie nie! Mamy nadzieję, że wymogi Unii Europejskiej w tym zakresie będą istotnie wpływać na rozwój i formę edukacji społeczeństwa w zakresie segregacji śmieci.

czarny_plastik_opakowanie_climate_lifting

Recykling plastiku

Jak powszechnie wiadomo plastik to obecnie najbardziej problematyczny odpad. Odkąd zaczęto produkować go masowo powstało aż 9,2 mld ton, z czego zaledwie 10% jest recyklingowanych. Sytuacja w UE wygląda nieco bardziej pozytywnie – 30% jest recyklingowanych, 31% trafia na składowiska, a 39% jest spalanych. Zatrważający jest fakt, iż plastik stanowi 80% wszystkich odpadów morskich.

Problemem, który ewidentnie sprzyja wzrostowi tych liczb jest fakt, iż plastik plastikowi nie jest równy i tylko niewielki jego procent nadaje się do recyklingu.

Nie dziwi fakt, że gospodarka światowa postawiła na ten surowiec – jest tani, lekki i wytrzymały, niestety większość opakowań wyprodukowanych z plastiku skończy na śmietnisku, ponieważ mimo szczerych chęci konsumentów nie nadaje się do przetworzenia. W ten sposób mówimy o wykorzystaniu plastiku w sposób linearny, czyli taki gdzie obieg tego materiału to produkcja, użytkowanie i pozbycie się.

Opakowania z czarnego plastiku

Na co szczególnie zwracać uwagę gdy do wyboru mamy jedynie opakowanie z plastiku?

Zapamiętaj raz na zawsze!

Plastik barwiony, tzw carbon black, czyli zawierający barwnik na bazie sadzy technicznej charakteryzuje się czarnym lub ciemnym kolorem jest nierecyklingowany. Takie opakowania produkuje się głównie jako tacki,opakowania na mięso, warzywa, owoce. W dużej mierze pojawia się również w branży kosmetycznej, która może wprowadzać w błąd konsumentów, reklamując opakowania produktów jako wielokrotnego użytku. Koniec końców opakowanie takie trafi na wysypisko odpadów.

czarny_plastik_mossmoss_climate_lifting

Opakowania z czarnego plastiku nie nadają się do recyklingu!

Dlaczego nie można recyklingować czarnego plastiku?

Opakowania i ich elementy zawierające sadzę techniczną mogą stanowić znaczne utrudnienie w trakcie procesu sortowania opadów opakowaniowych. Przy sortowaniu odpadów plastikowych stosuje się technikę spektroskopową w bliskiej czerwieni (NIR), aby dany materiał mógł z powodzeniem przejść kontrolę w sortowni nie może zawierać intensywnych barwników (sadzy technicznej), gdyż są one zwyczajnie niewidoczne dla sortera i od razu odrzucane. W takim wypadku odpad trafia na składowisko śmieci bądź do odzysku energetycznego.

carbon_black_climate_lifting

Nie kupuj produktów w czarnym plastiku

Przez ostatnie lata zalała nas fala firm cateringowych zajmujących się dostawą jedzenia w formie tak zwanej diety pudełkowej. Każdy kto zamawiał jedzenie z takiej firmy wie, że producent jest zobowiązany dostarczyć klientowi każdego dnia 3 osobne posiłki. Zatem tylko z tego jednego źródła dokładamy do zanieczyszczenia planety 3 nierecyklingowalne opakowania każdego dnia! Czarne plastikowe opakowania zaklejone od góry transparentną folią to wizytówka tych firm.

Istnieje cała masa produktów, które są barwione intensywnie: butelki,tacki na owoce i warzywa, opakowania detergentów i kosmetyków, zakrętki itd.

Co mogę zrobić, aby eliminować użycie plastiku barwionego carbon black?

– staraj się kupować produkty luzem a nie pakowane na tackach (wspomniane owoce i warzywa)

– wybieraj producentów, którzy proponują zrównoważone rozwiązania i np. proponują sprzedać samego produktu bez opakowania (mydło, szampon itd kupowane na litry lub wagę)

– staraj się zawsze szukać alternatyw dla ciemnych opakowań (zrezygnuj z kawy na wynos podawanej w barwionym kubku i czarnej pokrywce)

– wybieraj firmy, które umożliwiają korzystanie z własnych pojemników wielokrotnego użytku ( np. w branży gastronomicznej)

– zrezygnuj z modnych kolorowych bidonów na rzecz transparentnej bądź szklanej butelki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *