Sposób na tanią i ekologiczną ścieżkę w ogrodzie

Ścieżka z trawy - naturalne i ekologiczne rozwiązanie w ogrodzie

Jeśli cenisz sobie ekologiczne rozwiązania, proponujemy wykonanie ścieżki w swoim ogrodzie z trawy. Takie ścieżki mają wiele zalet i są doskonałe w użytkowaniu, zarówno w przydomowym ogródku jak i w parkach.

pinterest climatelifting
fot. pinterest

Jakie są zalety ścieżki z trawy?

Do wykonania trwałej i estetycznej ścieżki z trawy konieczne jest wybranie odpowiednich nasion traw, które są odporne na deptanie. Do mieszanki traw zalecamy dodanie nasion mikrokoniczyny lub koniczyny białej. Należy jednak pamiętać, że koniczyna biała jest rośliną dominującą i wymaga częstszego koszenia. Oba gatunki roślin są bardzo wytrzymałe i idealnie nadają się do tworzenia trwałych i estetycznych ścieżek. Dodatkowo, stanowią one pożywienie dla zapylaczy, co jest ważne jeśli chcesz mieć ekologiczny ogród.

suebeesley
fot. Sue Beesley

W każdym miejscu

Ścieżkę z trawy można wyznaczyć w każdym miejscu w ogrodzie i co ważne, w razie potrzeby łatwo zmienić jej bieg bez ponoszenia kosztów i wykonywania uciążliwej pracy. Taki elastyczny układ ścieżki daje możliwość dowolnego formowania, dzięki czemu można nadać jej interesujące kształty, co wprowadzi do ogrodu odrobinę tajemniczości i sprawi, że spacer po niej będzie jeszcze bardziej przyjemny.

Angus McRitchie
fot. Angus McRitchie

Ekologia

W dobie zmian klimatycznych, wybór ekologicznych rozwiązań jest szczególnie istotny. Ścieżka z trawy jest najbardziej ekologiczną opcją. W porównaniu do tradycyjnych powierzchni, takich jak beton, ścieżka z trawy jest naturalną nawierzchnią przepuszczalną. Podczas ulewnego deszczu woda nie spływa do kanalizacji, lecz zatrzymuje się w glebie. Dodatkowo, w czasie fal upałów i długich okresów suszy, ścieżka z trawy pozostaje dłużej mokra i chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem.

JASON INGRAM
fot. Jason Ingram

Oszczędność

Zbudowanie ścieżki z trawy to nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne rozwiązanie. W porównaniu z tradycyjnymi nawierzchniami, takimi jak beton, kamienie czy kostka brukowa, koszt zakupu nasion oraz przygotowania podłoża jest minimalny. Ponadto, koszt utrzymania takiej ścieżki również nie jest wysoki – wymaga jedynie okresowego skoszenia lub dosypania nowych nasion.

Lucas Allen
fot. Lucas Allen
JASON INGRAM climatelifting
fot. Jason Ingram

Ponadczasowy wygląd

Ścieżki z trawy świetnie prezentują się nie tylko w klasycznych ogrodach, ale także w nowoczesnej architekturze. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, promowanie dzikości w architekturze krajobrazu nabiera coraz większego znaczenia. Naturalne elementy takie jak trawa, drzewa czy rośliny kwitnące nie tylko są estetyczne, ale także przyczyniają się do poprawy jakości życia i zwiększają różnorodność biologiczną.

arne_deruyter
Fot. Arne Deruyter

Coraz więcej projektantów krajobrazu i architektów decyduje się na stworzenie naturalnych ścieżek z trawy. Taki zabieg wpisuje się w nowoczesną koncepcję projektowania krajobrazu, w której dzikość i naturalność są postrzegane jako wartości estetyczne i ekologiczne.

Simon Brown
fot. Simon Brown