Godzina dla Ziemi 2023

25 marca obchodzimy święto Godzina dla Ziemi.

Naszą misją i obowiązkiem jest promowanie takich globalnych inicjatyw i wspieranie społeczności osób, którym przyszłość naszej planety nie pozostaje obojętna.

Społeczność ruchu Godzina dla Ziemi swoimi działaniami obejmuje wszystkie kontynenty i aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy, mające na celu dbanie o środowisko naturalne i zapobieganiu ocieplenia klimatu.

godzina dla ziemi climatelifting

25 marca wyłącz światło o godzinie 20.30

25.03. o godzinie 20.30 tradycyjnie wyłączmy światło na godzinę i wpłyńmy na emisję gazów cieplarnianych. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko globalnego ocieplenia i jego negatywnych skutków, takich jak powodzie, susze, huragany, ekstremalne temperatury i wzrost poziomu morza. W tym roku Niemcy zdecydowały, że do akcji włączą znane zabytki znajdujące się na terenie całego kraju.

Przyszłe 7 lat będzie dla nas wszystkich egzaminem, który musimy zdać. Jeśli do 2030 nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych średnia roczna temperatura wzrośnie ponad 1,5 stopnia w skali Celsjusza. Skutki ocieplenia klimatu odczuwają m.in. zwierzęta – wiele gatunków możemy bezpowrotnie stracić, jeśli nie wdrożymy środków zapobiegawczych. Ziemia staje się coraz uboższa w surowce i wodę, wiele naturalnych siedlisk znika w wyniku działań człowieka.

earth hour climatelifting

Wyłączenie światła na godzinę to symboliczna akcja, ale ma bardzo duże znaczenie, ponieważ przypomina nam, że każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne.

Jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne?

Oszczędzaj energię

Zainwestuj w energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia. Wyłączaj niepotrzebne urządzenia elektryczne. Rozważ instalację paneli fotowoltaicznych

Recyklinguj

Segreguj odpady. Staraj się nie kupować jednorazowych produktów.

Oszczędzaj wodę

Jeśli masz możliwość magazynuj deszczówkę. Zmniejsz ilość zużywanej wody, zakręcaj ją np. podczas mycia zębów. Pierz gdy uzbierasz pełną pralkę ubrań.

Korzystaj z transportu publicznego

Wybierając transport publiczny przyczyniasz się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ograniczenia zużycia paliwa.

Uprawiaj rośliny

Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń oraz redukują ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Możesz je uprawiać nawet na małym balkonie. Jeśli masz więcej miejsca, posadź drzewa w ogrodzie.

Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy

Kupując niepotrzebne rzeczy zużywasz zasoby naturalne. Ich produkcja wpływa negatywnie na środowisko, powodując zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, utratę różnorodności biologicznej oraz zmiany klimatyczne.

Wybieraj ekologiczne produkty

Kupuj produkty przyjazne dla środowiska naturalnego. Najlepsze są z odnawialnych źródeł, takich jak drewno, bawełna organiczna, szkło, czy też materiałów pochodzących z recyklingu.

Edukuj innych

Dziel się swoją wiedzą. Organizuj ekologiczne działania edukacyjne takie jak warsztaty, wykłady czy zabawy tematyczne.

godzina dla ziemi 2023 climatelifting