Ekologiczny ogród – czy grabić liście?

Zostaw liście w ogrodzie.

Wiele osób jest przekonanych, że sprzątanie liści z trawnika jest konieczne. Przedstawimy Wam kilka powodów dla których nie warto grabić liści. Z ekologicznego punktu widzenia pozostawienie ich w ogrodzie ma więcej korzyści niż wad.

liscie w ogrodzie climatelifting

Korzyści pozostawienia liści w ogrodzie:

Zwiększają bioróżnorodność

Liście pozostawione w ogrodzie służą jako schronienie dla drobnych zwierząt, które pomagają w kontrolowaniu szkodników i zapylaniu roślin. Drobne zwierzęta przyczyniają się do równowagi ekologicznej w ogrodzie. Zapewnienie schronienia płazom, gadom owadom i drobnym ssakom jest szczególnie ważne dla osób, które dbają o dziką przyrodę i bioróżnorodność na swoim podwórku.

Utrzymują wilgotność

Warstwa liści pomaga zatrzymywać wodę i utrzymać wilgotność w glebie i ograniczają jej parowanie, co jest szczególnie ważne w suchych okresach. Rośliny mają dostęp do większej ilości wody i są w stanie przetrwać w trudniejszych warunkach. Dzięki temu rzadziej podlewamy ogród i możemy oszczędzić na podlewaniu.

Poprawiają żyzność gleby

Liście, które rozkładają się w ziemi, uwalniają składniki odżywcze, takie jak azot i fosfor, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Grabienie liści to czasochłonne zajęcie, która wymaga wiele wysiłku. Jeśli masz duży ogród potrafi zająć wiele godzin pracy. Grabienie i usuwanie liści może wymagać użycia dodatkowych narzędzi takich jak dmuchawy, które trzeba zakupić.

Ekologiczna ściółka

 W miejscach gdzie to możliwe, warto mulczować (tzn. rozdrabniać) liście. Wystarczy kilkukrotnie przejechać po warstwie liści kosiarką, aby rozdrobnić je na drobne fragmenty. Uzyskana w ten sposób naturalna ściółka spełni takie same funkcje jak kora czy zrębki. Świetnie nadaje się do ściółkowania ogródków warzywnych czy rabat kwiatowych. Pozbędziemy się w ten sposób chwastów.


Pamiętaj, że nie warto wyrzucać liści. Jeśli chcesz je zgrabić, to ich nie wyrzucaj. Umieść je w kompostowniku. W ten sposób zdobędziesz cenny
i darmowy nawóz z recyklingu.
climatelifting liscie w ogrodzie