DIY – Las w słoiku z oczkiem wodnym
Jeśli podobają Wam się lasy w słoiku, ale chcielibyście poznać nowe techniki wykonania samemu takiej kompozycji ten wpis jest dla was. Pokażemy wam krok po kroku jak samodzielnie stworzyć las w słoiku, w którym będzie mini jeziorko i będzie przypominał domowe terrarium.
Na początek warto przygotować niezbędne materiały do wykonania naszego terrarium.
Do wykonania lasu w słoiku z oczkiem wodnym będziecie potrzebowali:
- słoik lub inne szklane naczynie,
- kamienie ozdobne różnej wielkości,
- drobny, jasny piasek,
- keramzyt,
- żwir,
- ziemię z węglem aktywnym, mieszanka specjalnie przygotowana do gatunku roślin, jakie znajdą się w naszej kompozycji (u nas będzie ziemia torfowa, kwaśna do paproci),
- rośliny (idealne będą paprotki, bluszcze),
- mchy,
- opcjonalnie rośliny wodne,
- konewka.
Zanim przejdziemy do dzieła, warto przygotować odpowiednio materiały, zatem należy:
- Dokładnie przemyć piasek płucząc go aż woda będzie zupełnie roczysta. Jeśli nie wypłuczecie dobrze brudu z piasku, woda w słoiku będzie mętna, a końcowy efekt nieestetyczny.
- Pamiętajcie, że ziemia do tego rodzaju kompozycji powinna być odpowiednio przygotowana – w zależności jakie rośliny wykorzystacie musicie zrobić mieszankę o odpowiednim poziomie zakwaszenia.
- Kolejną ważną kwestią jest dodanie do ziemi węgla aktywnego! Dzięki temu roślin nie zaatakują grzyby.
- Przygotujcie sobie kilka większych kamieni, tak aby przy ich pomocy wydzielić w słoiku miejsce na oczko wodne.
Zaplanuj jaki styl kompozycji chcesz uzyskać. Dobierz odpowiednie rośliny i mchy, najlepiej mech poduszkowy lub sphagnum. W naszym tutorialu stworzymy słoik w klimacie leśnym. Wybraliśmy paprocie, bluszcze i fikusa o pnącym pokroju, które lubią wilgoć, dlatego będą się idealnie nadawały do tego typu kompozycji.
Przechodzimy do robienia słoika krok po kroku:
- Na spód słoika usypcie warstwę keramzytu i/lub grubszego żwiru. W dalszym kroku będziemy sypać na keramzyt ziemię, więc rozłóżcie go tak, aby usypać z tyłu pojemnika górkę.
- Następnie, na keramzyt zacznijcie usypywać żwir, w dalszym ciągu pamiętamy aby sypać go pod kątem, tak aby wasza kompozycja miała charakter bardziej przestrzenny.
- W miejscu, gdzie kończy się ziemia umocujcie największe kamienie, będą oddzielały ziemię od części z wodą. W miejscu gdzie ułożycie kamienie będzie zaczynało się oczko wodne.
- Jeśli wcześniej wstępnie poustawialiście rośliny i mchy i jeśli kompozycja będzie wam się podobała możecie przejść do sadzenia. Spróbujcie robić to delikatnie, aby ziemia nie rozsypywała się za kamienie, czyli do strefy oczka wodnego. Sadzimy w następujący sposób: w miejscu gdzie chcemy posadzić roślinkę wydrążamy w ziemi dziurę i delikatnie wsuwamy roślinę. Nie obsadzajcie całej ziemi roślinami – zostawcie trochę przestrzeni na mniejsze kamienie i mchy, które będą dopełniać kompozycję.
- Gdy posadzicie już wszystko włącznie z mchem, upewnijcie się, że duże kamienie zostały odpowiednio ustabilizowane.
- Posadziliśmy rośliny, teraz przechodzimy do stworzenia oczka wodnego.
- W wydzielonej przestrzeni, na samym przodzie sypiemy na dno przepłukany piasek. Dla urozmaicenia krajobrazu możecie położyć mniejsze kamienie.
- Piasek zalewamy bardzo powoli wodą na wysokość ok 2-3 cm. Lej wodę na kamień lub po ściance słoika, nie wlewaj jej mocnym strumieniem.
- Możecie użyć grubej strzykawki (kupicie taką w każdej aptece) i lać wodę po ściance słoika. Jeśli początkowo woda będzie lekko mętna, nie przejmujcie się i poczekajcie aż drobinki piasku opadną na dno i woda się wyklaruje. Może to zająć kilka dni. Dla lepszego efektu można dołożyć pływające po powierzchni rośliny wodne.
Wskazówki:
- Po nalaniu wody należy sprawdzić czy korzenie roślin nie stoją w wodzie.
- Nasze naczynie można przykryć, jednak należy pamiętać aby nie była to szczelna pokrywka, ponieważ rośliny mogą zgnić.
- Nasze terrarium należy postawić w jasnym miejscu, najlepiej pod sztucznym oświetleniem w postaci lampki. Należy unikać bezpośredniego słońca.
- Pamiętamy o uzupełnianiu wody w naczyniu.