Roślinny filtr, który oczyszcza i nawilża powietrze w Twoim domu.

DIY - jak samodzielnie wykonać roślinny filtr, który oczyszcza i nawilża powietrze w Twoim domu.

Suche powietrze w mieszkaniu to jeden z najczęstszych problemów, z którym borykamy się w sezonie grzewczym. Przesuszone powietrze negatywnie wpływa na stan i wygląd naszych roślin. Dodatkowo, w powietrzu unosi się wiele toksyn a nawet smogu, bezpośrednio zagrażającemu naszemu zdrowiu. Bardzo ważne jest, aby w jak największym stopniu filtrować pomieszczenia, w których przebywamy. Osoby, które mają już kolekcję roślin będą mogły cieszyć się czystszym powietrzem, jednak wciąż będą musiały rozwiązać kwestię suchości.

Poniższy wpis będzie miał formę tutoriala i zawierał naszą propozycję na zrobienie roślinnego filtra powietrza z funkcją nawilżania.

terrarium_climatelifting_mossmoss

Kilka słów o właściwościach oczyszczających mchu:

Istnieje aż ok 13 000 gatunków mchu i jest to jedna z najmniej wymagających roślin na ziemi. Przez ostatnie lata znalazł swoje zastosowanie jako element dekoracyjny, między innymi w wystroju wnętrz. Odkryto, iż pochłania toksyny i oczyszcza powietrze z cząstek kurzu.
Imponujące wykorzystanie mchu jako materii oczyszczającej powietrze można podziwiać w berlińskim projekcie City Tree. Instalacje o imponujących rozmiarach, rozmieszczone są na placach pochłaniając smog i zanieczyszczenia. Twórcy projektu zapewniają, że jedna konstrukcja pochłania tyle co 275 drzew, trzeba przyznać, że robi to ogromne wrażenie.
Nawiązując do oczyszczających i nawilżających właściwości tej niesamowitej rośliny, warto mieć ją również w naszych wnętrzach. Tworząc własnoręcznie filtr z mchami zapewnimy naszej przestrzeni odpowiednie nawilżenie powietrza, a dodatkowo oczyścimy je z toksyn.

Nasz filtr świetnie sprawdzi się ustawiony przy roślinach, które lubią wysoką wilgotność lub na biurku przy którym często pracujesz. Korzystnie wpłynie na samopoczucie oraz podniesie wilgotność w Twoim mieszkaniu. Więcej informacji na ten temat przeczytacie w naszym wpisie o dobroczynnym wpływie roślin na człowieka.

Jak samemu wykonać roślinny filtr powietrza?

Możemy oczywiście zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza, lub starą metodą trzymać w mieszkaniu pojemnik wypełniony wodą. Jeśli jednak chcemy kreatywnie i przyjemnie spędzić czas warto poświęcić chwilę i wziąć sprawę w swoje ręce.
Przedmioty niezbędne do jego wykonania może już posiadasz, zatem nasz filtr może być przedmiotem wytworzonym w całości z recyklingu.

Będą Ci potrzebne:

  • żwir,
  • głęboka podstawka bądź miseczka,
  • naczynie ceramiczne, koniecznie wchłaniające wodę – nieszkliwione (może być to doniczka terakotowa, rurka do akwarium itd.),
  • mech, sprawdzi się każdy rodzaj (najlepszy będzie jednak mech torfowiec sphagnum).
  • dodatkowo możecie dołożyć roślinkę lubiąca wilgoć, dobrze sprawdzi się paprotka.
  • nożyczki,
  • sznurek lub drucik.

Wykonanie roślinnego filtra, krok po kroku:

  • Przygotuj naczynie ceramiczne (w naszym przypadku będzie to doniczka z terakoty), zalej je wodą, a najlepiej zamocz całe w wodzie aż dobrze nasiąknie.
  • Mech zamocz w wodzie, następnie wyciśnij jej nadmiar.
  • Przygotuj drucik i naczynie oraz podziel mech na mniejsze kawałki, tak aby wygodnie było Ci go mocować do doniczki.
  • Kawałkami mchu zacznij okładać naczynie a następnie mocuj za pomocą drucika owijając wokół.
  • Jeśli wybraliście dodatkowo roślinkę, należy oczyścić ją z nadmiaru podłoża. Korzenie przepłukać w miseczce z wodą. Po przepłukaniu należy umocować roślinę do doniczki, przełożyć mchem i delikatnie przewiązać wokół naczynia.
  • Do podstawki/miseczki nasyp sporą ilość żwiru.
  • Owiniętą mchami doniczkę odwróć do góry nogami i ustaw na żwirze.
  • Na koniec nalej do żwiru tyle wody, aby go w całości zakryła.
  • Aby urozmaicić wygląd naszego filtra możemy dodać ozdobne kamienie.

Efekt końcowy powinien wyglądać tak:

terrarium_climatelifting_mossmoss
Pamiętaj aby codziennie sprawdzać poziom wody w naczyniu i na bieżąco go uzupełniać. Nasz filtr najlepiej podlewać od góry, oblewając starannie mech. Do podlewania najlepiej używać wody z filtra, przegotowanej lub destylowanej (unikniecie białych nalotów od kamienia)

W ten sposób powstał ekologiczny filtr powietrza z funkcją nawilżania. Dzięki wodzie znajdującej się w podstawce mech będzie stale wilgotny, a dodatkowo podniesie wilgotność powietrza w naszym otoczeniu.