Bukiety bez plastiku. Nie kupuj kwiatów w folii

Bukiety przyjazne dla środowiska

Podczas zakupu kwiatów na różne okazje, mało kto zastanawia się nad tym w co pakowane są bukiety. Choć eko trendy we florystyce docierają coraz śmielej do polskich kwiaciarni, to często kwiaty wciąż owijane są w ozdobne folie. Zbliżają się Walentynki. Zakładając, że co drugie małżeństwo w naszym kraju sprawi sobie na tę okazję bukiet owinięty w folię, daje nam to ponad 4 miliony plastikowych odpadów, które od razu trafiają do kosza i wygenerują odpady, które będą zalegać setki lat.

Dziś wiemy, że plastik jest najczęściej występującym odpadem na świecie. Jest on bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt. W środowisku naturalnym rozkład tworzyw sztucznych jest po prostu niemożliwy. Choć plastik rozpada się na drobne cząsteczki, tzw. mikroplastik nigdy nie ulega biologicznemu, całkowitemu rozkładowi. W konsekwencji drobne cząsteczki mikroplastiku dostają się do ziemi oraz wody, a następnie przenoszą się wraz z łańcuchem pokarmowym do organizmu ludzi i zwierząt.

Dlatego tak ważne jest, aby zmienić nasze nawyki i starać się ograniczać korzystanie z niepotrzebnych, jednorazowych opakowań foliowych. W ten prosty sposób uda nam się zmniejszyć ilość niepotrzebnych odpadów w naszym środowisku. A to będzie miało zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz otoczenie.

climatelifting_mossmoss_bukiet_walentynki_dzien_kobiet_ekologiczny

Wybierz opakowanie z papieru

Nie musimy od razu całkowicie rezygnować z ładnego opakowanie dla kwiatów, ponieważ istnieją przyjazne dla środowiska alternatywy. Warto po nie sięgnąć! Opakowania z materiałów biodegradowalnych pozwalają zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska oraz do mórz i oceanów. Jednymi ze świetnych zamienników folii używanej do pakowania bukietów są opakowania wykonane z papieru.

Papier jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ulega bowiem naturalnemu rozkładowi. Nie stanowi – tak jak plastik – zagrożenia dla gleb oraz wód. W Polsce podlega recyklingowi. Papier produkowany jest z zasobów odnawialnych. Wybierając go zmniejszamy ilość śmieci oraz wykorzystujemy go ponownie.

Pomyślmy również o innym aspekcie jakim jest transport bukietów. Jeśli są owinięte dość mocno, mogą zostać zaburzone ich procesy metaboliczne i w konsekwencji doprowadzi to do utraty świeżości. W plastikowych opakowaniach kwiaty mogą być narażone na zbyt wysoką wilgotność, która doprowadzi do gnicia liści i łodyg.

To tylko niektóre przesłanki mówiące o korzyściach papieru oraz tekstyliów nad plastikiem. Pozwalają kwiatom mieć stały i swobodny dostęp do tlenu, zatem nie wpływają negatywnie na ich kondycję.

Papiery i tekstylia są nie tylko ekologiczne, ale również estetyczne. Naturalne materiały podkreślają piękno i delikatność kwiatów.  

Dlaczego warto wybrać naturalne opakowania?

climatelifting_mossmoss_bukiet_walentynki_dzien_kobiet