Nowoczesne palmy wielkanocne

Naturalne palmy wielkanocne

Najbardziej charakterystyczną cechą Niedzieli Palmowej jest tradycja święcenia palm wielkanocnych. Zwyczaj ten pojawił się około IV wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się pierwsze procesje. Według tradycji, palmy wielkanocne symbolizują zwycięstwo i triumf Chrystusa, który wjeżdżając do Jerozolimy na osiołku, został powitany tłum ludzi, którzy wiwatując okrywali jego drogę liśćmi palm.

Z czego zrobić palmę wiekanocną?

Najpiękniejsze palmy wielkanocne wykonuje się z naturalnych elementów.

Zgodnie z tradycją palmy powinny być wykonane z naturalnych gałązek i roślin. Najczęściej spotykane są gałęzie wierzbowe, do których dodaje się bukszpan, wiosenne kwiaty, suszone trawy i inne dekoracyjne materiały. Palmy wielkanocne odwołują się do różnych symboli i motywów chrześcijańskich.

nowoczesne palmy wielkanocne climatelifting

Gałązki wierzby - bazie kotki

Jednym z najczęściej używanych materiałów do wykonywania palm wielkanocnych w Polsce i wielu innych krajach są gałązki wierzbowe tzw. bazie, bazie kotki. Według tradycji, gałązki wierzbowe symbolizują zwycięstwo i triumf Chrystusa. Są symbolem nieśmiertelności. Zapewniają dostatek i zdrowie.

fot. pinterest

bukszpan

Bukszpan jest równie częstym dodatkiem do palm wielkanocnych. Symbolizuje wieczne życie (jego łacińska nazwa to semper-veriens co oznacza wieczniezielony). Bukszpan chroni przed złymi mocami. Jest uważany za roślinę życia. W wielu krajach symbolizuje trwałość i wierność, zwłaszcza jeśli chodzi o związki i relacje międzyludzkie.

leszczyna i kwitnące gałązki drzew owocowych

Leszczyna uważana jest za krzew Matki Jezusa. Według jednej z legend, leszczyna chroniła Jezusa i Marię gdy uciekali do Egiptu.

palma wielkanocna boho climatelifting

Jałowiec i sosna

Symbol gwoździ Jezusa. Ze względu na symbolikę stosowane dawniej, w tradycyjnych palmach. Jednak świetne sprawdzą się także w nowoczesnej palmie wielkanocnej.

suszone trawy

Najpopularniejszy jest trzcinnik piaskowy, który zbierany jest późnym latem. Jest symbolem władzy Jezusa. Jeśli nie mamy go pod ręką, świetnie sprawdzą się inne suszone trawy.

kwiaty

Wiosenne, radosne kwiaty, które są zwiastunem wiosny. Często spotykane są narcyzy, krokusy, tulipany czy kwiaty forsycji. Często stosuje się także suszone kwiaty hortensji czy kocanki (tzw. nieśmiertelnik).

kwiaty palma wielkanocna

bibuła i wstążki

Najbardziej klasyczne palmy wielkanocne mają dodane kwiaty z bibuły oraz kolorowe wstążki. Każdy kolor wstążki łączy się z chrześcijańską symboliką.

Nowoczesne palmy wielkanocne

lisc palmy wielkanocnej

Nowoczesne palmy wielkanocne przybierają różne formy. Możemy spotkać wersje minimalistyczne, które składają się z jednego lub dwóch elementów roślinnych. Często także wykorzystywane są prawdziwe liście palm.

Pięknie prezentują się w formie kwiatowych bukietów wykonanych z wiosennych kwiatów.

W ostatnim czasie popularnym trendem są palmy wielkanocne w stylu boho. Wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak gałęzie, trawy, suszone kwiaty, liście i wiklina. Charakterystyczne są też różnego rodzaju ozdoby, takie jak naturalne tkaniny, pióra,i koronki.

Obecnie panuje bardzo artystyczne i swobodne podejście do wykonywania palm wielkanocnych. Jednak nawet w prostych formach, zachowane są pewne elementy tradycji i symboliki związanej z Wielkanocą.

palma wielkanocna boho climatelifting