Co to jest El Niño? Nadchodzą rekordowe upały?

Co to jest El Niño?

Pod bardzo niepozornym określeniem El Niño (z hiszp. chłopiec ) kryje się niezwykle istotne i mające wpływ na warunki pogodowe całego świata zjawisko pogodowe i oceaniczne. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Podczas El Niño duże ilości energii przepływają z oceanu do atmosfery, powodując krótkotrwały wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi i zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowo gorącego roku.

El Niño pojawia się na Oceanie Spokojnym i wpływa na pogodę na całym świecie. Podczas El Niño, woda w oceanie staje się cieplejsza niż zwykle. Skutkiem tego zjawiska są zmiany kierunku wiatru i prądów morskich. To z kolei wpływa na pogodę, w tym na wzrost temperatury na ziemi, opady deszczu i występujące huragany.

ENSO - El Niño Southern Oscillation

ENSO – El Niño Southern Oscillation, czyli oscylacja południowa to inaczej szereg zjawisk występujących w południowej części Oceanu Spokojnego.

Zjawiska te to kolejne fazy: El Niño, La Niña i faza neutralna. Każda z nich odpowiada konkretnemu stanowi atmosfery i oceanu.

El nino ocieplenie climate lifting

Co to jest El Niño i La Niña?

El Niño i La Niña to zjawiska występujące dzięki powiązaniu procesów zachodzących w atmosferze i oceanie. Ścisły związek z powstawaniem obu zjawisk mają pasaty, które wpływają na nagrzewanie się wód Pacyfiku.

 Pasaty to wiatry, które wieją wzdłuż równika na Ziemi. Przyczyniają się do cyrkulacji atmosferycznej na całym świecie i odgrywają kluczową rolę w regulacji klimatu.

Nadchodzą rekordowe upały

Jeśli pasaty słabną (El Nino) woda nagrzewa się, a powierzchnia oceanu robi się cieplejsza na tyle, że jej parowanie prowadzi do powstania strefy konwekcji z rozbudowanymi chmurami i silnymi opadami. W przypadku silniejszych pasatów mamy do czynienia ze zjawiskiem La Nina – wówczas woda na oceanie nie ma czasu ogrzać się i tworzą się plamy wody chłodniejszej od przeciętnej temperatury. Pojawianie się takich zjawisk na oceanie ma wpływ na to jaka będzie temperatura w danym rejonie i jakie będzie parowanie.

El Nino climatelifting

Zmiany ogrzewania i zasilania w parę atmosfery na tak dużym obszarze odbijają się na całej cyrkulacji. Temperatura powietrza w dużej mierze zależna jest od temperatury oceanu.

Kiedy będzie El Niño?

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej prawdopodobnie jeszcze w tym roku pogodę i klimat na świecie zacznie kształtować zjawisko El Niño. Za nami najgorętsze 8 lat w historii, a należy wspomnieć, iż w tym okresie zjawisko La Niña (czyli występowanie zimnych plam wód na Pacyfiku wpływających na obniżenie globalnych temperatur) występowało aż 3 razy.

Prognozy na 2023 rok przewidują dominację El Niño i kolejne rekordy ciepła wpływające na ocieplenie się klimatu. W 2016 mieliśmy do czynienia z podwójnym uderzeniem zjawiska El Niño, które mogło być napędzane m.in. globalne ocieplenie spowodowane antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych. Był to zarazem najcieplejszy rok w historii…

Prognozy modelowe i oceny ekspertów wskazują:
60% szans na wystąpienie El Niño w okresie maj-lipiec 2023 r.
60-70% w okresie czerwiec-sierpień
70-80% do jesieni 2023 roku.