Kryzys klimatyczny. Osiem najcieplejszych lat w historii
Ostatnie osiem lat to prawdopodobnie osiem najcieplejszych lat w historii.
„Nasza planeta jest na dobrej drodze, aby osiągnąć punkty krytyczne, które sprawią, że chaos klimatyczny stanie się nieodwracalny”.
Sekretarz generalny WMO, prof. Petteri Taalas.
Na szczycie COP27 przedstawiono raport ONZ dotyczący kryzysu klimatycznego i zmian klimatu. Raport został przygotowany Światową Organizację Meteorologiczną (World Meteorological Organization WMO). Z raportu wynika, że za zmiany klimatyczne w głównej mierze odpowiedzialne jest wysokie stężenie gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu). Między 2020 a 2021 rokiem odnotowano największy wzrost metanu w historii. Ten wzrost jest niepokojący, ponieważ metan jest 25 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze.
Raport ONZ - skutki zmian klimatycznych
- Średnia globalna temperatura w 2022 r. wynosi około 1,15°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej z lat 1850-1900 co oznacza, że każdy rok od 2016 roku jest jednym z najcieplejszych w historii.
Wraz ze wzrostem stężenia gazów cieplarnianych rośnie globalna średnia temperatura powierzchni ziemi. Wyższe temperatury powodują topnienie lodowców oraz podnoszenie poziomu mórz i oceanów i przyspieszają ekstremalne warunki pogodowe.
- W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił rekordowy wzrost ocieplania oceanów. Obecnie poziom morza podnosi się dwa razy szybciej niż 30 lat temu.
- Zasięg lodu morskiego Antarktyki spadł w 2022 r., o 1mln km2 , do najniższego poziomu w historii, natomiast Arktyki o 1,54 mln km2.
- Topnieje lodowiec Grenlandii. Na stacji Summit, która znajduje się w najwyższym punkcie Grenlandii odnotowano we wrześniu najcieplejszą temperaturę. Po raz pierwszy pokrywa lodowa w tym rejonie zaczęła topnieć. Spadł także pierwszy ulewny deszcz.
- W Alpach szwajcarskich zostały pobite rekordy topnienia lodowców. W latach 2001-2022 ilość lodu na lodowcu w Szwajcarii zmniejszyła się z 77 km3 do 49 km3, co stanowi spadek o ponad jedną trzecią. Po raz pierwszy w historii nawet w najwyższych punktach pomiarowych śnieg nie przetrwał sezonu letniego, a pokrywa lodowa zmniejszyła się o 30 metrów.
13 sierpnia 1941 – 31 sierpnia 2004 Lodowiec Muir, Alaska
Zobacz zdjęcia NASA, które ukazują zmiany klimatu
Rosnące globalne temperatury przyczyniły się do zwiększających się i ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie, w tym fal zimna i upałów, powodzi, susz, pożarów i burz.
Niepokojącym zjawiskiem jest to, że w ciągu ostatnich 30 lat temperatura w Europie wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej. Jest to najwyższy skok na świecie.
„Im większe ocieplenie, tym gorsze skutki. Mamy teraz tak wysoki poziom CO2 w atmosferze, że niższy cel porozumienia paryskiego o 1,5°C jest ledwo osiągalny. Dla wielu lodowców jest już za późno, a wzrost poziomu mórz jest długoterminowym i poważnym zagrożeniem dla wielu milionów mieszkańców przybrzeżnych i nizinnych”.
Sekretarz generalny WMO, prof. Petteri Taalas.
Wpływ na nasze życie
Rosnący kryzys klimatyczny i globalne ocieplenie sprawiają, że zaczynamy coraz bardziej odczuwać ich skutki. Występują coraz bardziej dotkliwe i częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe.
- Narastające susze we wschodniej Afryce, które doprowadziły do kryzysu żywnościowego, które cierpi obecnie 19 mln ludzi.
- Fale upałów oraz pożarów na półkuli północnej. W Europie pobito rekordy temperatury (Wielka Brytania powyżej 40 stopni pierwszy raz w historii). Chiny miały najbardziej rozległą i długotrwałą falę upałów i drugie najsuchsze lato w historii.
- Gwałtowne powodzie po fali upałów w Pakistanie, które dotknęły blisko 33 miliony ludzi, w których zginęło 1700 osób, a blisko 8 milionów musiało zmienić miejsce zamieszkania.
- Seria cyklonów z ulewnymi deszczami i niszczycielskimi powodziami, która najmocniej uderzyła w Madagaskar. Huragan Ian, który nadciągnął nad Florydę i Kubę.
„Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak 2021, duże obszary Europy zostały dotknięte fale upałów i susze, które podsycały pożary. W 2021 r. wyjątkowe powodzie spowodowały śmierć i zniszczenia”
Sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas.