Gąbki do mycia naczyń. Naturalne zamienniki
Plastikowe gąbki do mycia naczyń
Gąbki kuchenne do zmywania naczyń mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Wykonane są głównie z poliesteru, tego samego materiału z którego wytworzone są plastikowe, jednorazowe butelki. Materiał ten nie jest biodegradowalny, rozkłada się w środowisku niemal 500 lat.
Zmywaki kuchenne podczas użytkowania uwalniają do środowiska mikrocząsteczki plastiku. Mikroplastik jest szczególnie niebezpieczny dla organizmów żyjących w morzach i oceanach. Jest zjadany żyjące tam zwierzęta i przenosi się w górę łańcucha pokarmowego. W badaniu przeprowadzonym na wybranej grupie obywateli Europy, w ich organizmach stwierdzono cząstki mikroplastiku. Dostał się on do przewodów pokarmowych uczestników badania wraz z pożywieniem.
Gąbki mogą być także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Według badań, zmywaki kuchenne zawierają miliony drobnoustrojów (źródło: Nature). Ich wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, m.in. salmonelli, E. coli, gronkowica, czy nawet takich powodujących zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowych. Gąbki bardzo wolno schną i gromadzą resztki jedzenia, takie środowisko jest idealne do rozwoju bakterii. Niestety dezynfekowanie gąbek w kuchence mikrofalowej nie zabija wszystkich drobnoustrojów. Na starych, brudnych gąbkach może być więcej bakterii niż w muszli toaletowej. Jeśli chcemy zachować gąbki we względnej czystości, musimy je suszyć po każdym użyciu lub powinniśmy wymieniać je nie rzadziej niż raz w tygodniu. Niestety, przy tak częstych wymianach będziemy produkować ogromne ilości niepotrzebnego przyrodzie plastiku.
Ekologiczne gąbki do mycia naczyń
Na rynku jest duża ilość bardzo ciekawych produktów, którymi można zastąpić kolorowe, plastikowe gąbki. Ekologiczne gąbki powinny spełniać kilka kryteriów:
powinny być wykonane z naturalnych surowców
nie powinny zawierać chemicznych barwników
powinny być trwałe
powinny być kompostowalane lub biodegradowalne
Rodzaje ekologicznych gąbek
Gąbki celulozowe
Wykonane są z naturalnych włókien celulozowych. Czasami do celulozy dodawana jest bawełna. Gąbki celulozowe bardzo dobrze chłoną wodę. W stanie suchym są hypoalergiczne. Można je prać w temperaturze 95 stopni. Są bezpieczne dla środowiska, podlegają biodegradacji.
Gąbki ze sznurka konopnego, lnianego i bawełnianego
Jednymi z lepszych zamienników plastikowych gąbek są zmywaki wykonane z naturalnych sznurków. Można je zrobić ręcznie na drutach lub kupić gotowe. Są wytrzymałe (najbardziej wytrzymałe są gąbki konopne) i całkowicie bezpieczne. Po zużyciu można je wrzucić na kompost. Gąbki ze sznurka poradzą sobie z mocno zabrudzonymi naczyniami. Zmywaki wykonane ze sznurka konopnego mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Można je prać w wysokich temperaturach i używać z różnymi detergentami. Schną zdecydowanie szybciej niż gąbki z plastiku. Jeśli zdecydujemy się na ręczne wykonanie, możemy im nadać kształt kieszonki, w którą będziemy mogli wkładać mydło. Ułatwi to rozprowadzanie detergentu.
Gąbki luffa
Ekologiczna i ciekawa opcja, ponieważ można ją wyhodować samemu w ogrodzie lub na balkonie.
Loofah (luffa, trukwa, gąbczak) to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Afryki i Azji. Rośnie podobnie jak nasza popularna dynia. Osiąga do 2 metrów wysokości i ma pięknie żółte kwiaty. Pod koniec lata wytwarza podobne do ogórków owoce. To właśnie z nich robi się naturalne gąbki luffa. Jeśli chcecie samemu wyhodować gąbkę, należy zaopatrzyć się w nasiona tej rośliny i wysiać ją na przełomie marca i kwietnia do doniczek. Na właściwe miejsce przenieść w drugiej połowie maja, po ustąpieniu przymrozków. Przy odrobinie cierpliwości pod koniec lata pojawią się owoce, z których po oczyszczeniu uzyskamy gąbkę luffa. Jeśli nasza gąbka się zużyje, wystarczy wrzucić ją na kompost, a rozłoży się ona w około 30 dni.
Gąbki z włókien agawy sizalowej (gąbki z sizalu)
Popularny sizal pozyskuje się z liści agawy. Jest to produkt naturalny i biodegradowalny. Do produkcji sizalu wykorzystywane są starsze rośliny, z dużymi i długimi liśćmi. Liście podcina się od spodu, chroniąc przy tym dolne pędy. Dzięki temu roślinę można wykorzystywać cały okres wegetacji. Sizal wykorzystywany jest także do produkcji sznurków. Nadają się one, podobnie jak konopne czy lniane, do wykonania myjek. Gąbki sizalowe występują w wielu formach.
Gąbki z włókna kokosowego
Bardzo dobrym wyborem są także myjki z włókna kokosowego. Są bardzo wytrzymałe. Można je prać w pralce lub w zmywarce. Zniosą wysokie temperatury. Wykonane są ze sprasowanych włókien orzechów kokosa, co są całkowicie bezpieczne, biodegradowalne i kompostowalne.
Gąbki z łupin orzecha
Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie gąbki, których jedna strona pokryta jest warstwą łupin orzechów włoskich. Łupiny sprawdzają się do szorowania mocnych zabrudzeń.
Gąbki morskie, gąbki konjac
Na rynku dostępne są naturalne gąbki morskie oraz gąbki konjac. Są one bardzo delikatne i polecane głównie do pielęgnacji ciała. Do mycia naczyń nie spiszą się tak dobrze jak wyżej opisane.
Jak dbać o naturalne gąbki?
Większość ekologicznych gąbek nadaje się do prania w wysokich temperaturach. Można je włożyć do pralki lub do zmywarki. Żeby je zdezynfekować należy dodać do prania kilka kropli naturalnych olejków, np. olejek z drzewa herbacianego, cytrusowy czy lawendowy. Po praniu należy gąbki dobrze wycisnąć i wywiesić w przewiewnym miejscu.