Rośliny, które poprawiają nastrój, czyli kilka słów o naturalnych antydepresantach

Czy rośliny poprawiają nastrój i mogą być pełnić rolę naturalnych antydepresantów?

Od dawna wiadomo, że rośliny w naszych domach to nie tylko ładne ozdoby ale przede wszystkim naturalne filtry powietrza. Nie każdy jednak wie, że oprócz tego, działają także jak żywe antydepresanty. Pomagają redukować stres, skutecznie poprawiają nastrój, są naturalnymi antydepresantami W ostatnim czasie wiele osób cierpi na spadki nastroju, obniżony nastrój, drażliwość i letarg wywołane nadejściem zimy, nie poprawia tego obecna sytuacja pandemiczna. W depresji czy stanach obniżenia nastroju, obok środków farmakologicznych czy psychoterapii warto sięgnąć także po rośliny.

Kilka słów na temat badań i wpływu roślin na leczenie depresji.

Istnieje szereg badań, które jednoznacznie dowodzą iż człowiek żyjący w związku z naturą łatwiej radzi sobie z redukcją stresu, ma lepsze samopoczucie i jest bardziej wydajny.


Pandemia i jej skutki dotyczą obecnie każdego człowieka bez względu na jego status materialny i intelektualny. Nie każdy jednak jest w stanie zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Mimo iż wirus zawładnął naszym życiem dopiero na początku 2020 roku, wielu naukowców już znacznie wcześniej swoje badania skupiało wokół tematyki roślinnej i wpływu samych roślin na nasze życie. W związku z licznymi obostrzeniami, które modyfikują nasze życie w coraz większym stopniu, nie jesteśmy w stanie korzystać w pełni z zasobów natury i spędzać czasu na łonie natury bez ograniczeń. Często nasze wybory życiowe, takie jak te odnoszące się do wyboru ścieżki zawodowej równie mocno wpływają na nasz dobrostan. We współczesnym świecie wiele osób korzysta z technologii w codziennym życiu, przede wszystkim tym zawodowym, a to powoduje wiele stresu. Z kolei radzenie sobie ze stresem, jest dla wielu trudne i nieosiągalne.

Rośliny na stres?

Jedno z badań dotyczyło obserwacji psychologicznych i fizjologicznych korzyści z interakcji z roślinami domowymi. Grupie badanych dano do zrobienia zadania związane z zajmowaniem się roślinami oraz te do zrealizowania za pomocą komputera.

Wyniki wykazały wprost, że badani czuli się bardziej komfortowo, mieli poczucie ukojenia po zadaniu związanym z roślinami. Interakcja z roślinami w pomieszczeniach zmniejszyła stres u badanych.

Właściwości i funkcje roślin w walce z depresją.

  • Rośliny zmniejszają uczucie niepokoju i depresji.
  • Rośliny domowe zwiększają produktywność i kreatywność. Zieleń może zwiększać wydajność twórczą, gdy jest oglądana przed twórczym zadaniem. W tym wypadku również dowodzono badaniami, iż ludzie pracujący w pokoju, w którym były obecne rośliny pracowali wydajniej. Co ważniejsze, mieli niższe ciśnienie krwi i czuli się bardziej skupieni niż ludzie pracujący w tym samym pokoju bez roślin.
  • Filtrują powietrze, czyli poprawiają jakość w domu, oczyszczając je ze szkodliwych elementów.
  • Rośliny doniczkowe tworzą swego rodzaju substytut natury i zbliżają nas do niej. Sama pielęgnacja roślin domowych przypomina nam o związku z naturą. Czynności takie jak praca z glebą, przycinanie listków, wąchanie czy samo dotykanie, czyli aktywna interakcja z roślinami może dawać efekty porównywalne do spędzania czasu w lesie, z kolei relaksuje i redukuje stres! Wiernymi wyznawcami związku człowieka z naturą są Japończycy.
  • Może nie być to oczywiste, ale rośliny poprawiają pamięć i koncentrację. Spędzanie czasu z roślinami może zwiększyć pamięć nawet o ponad 15 procent.
  • Naturalne zioła dają doskonałe wyniki jako środki odprężające.
  • Rośliny doniczkowe działają uspokajająco i kojąco. Mogą pomóc Ci skoncentrować się na zachowaniu pamięci związanej z konkretnym zadaniem.
  • Rośliny, które zawierają naturalne oleje eteryczne ( np. róża, jaśmin, geranium)  znacząco pomagają obniżać stres.