Jak przesadzić rośliny doniczkowe?

Kiedy przesadzamy rośliny doniczkowe?

Dzisiaj chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe. Pamiętajcie, że najlepszy okres na przesadzanie to wiosna. Drugi możliwy termin wypada na jesieni. W okresie letnim, jeśli nie ma takiej potrzeby lepiej nie przesadzać. W październiku natomiast rośliny przechodzą w stan spoczynku i powinniśmy dać im odpocząć. Oczywiście istnieją odstępstwa od reguły, gdy na przykład zaobserwujemy, że roślina ma bardzo ciasną doniczkę, ma przerośnięte korzenie, zaczyna marnieć lub liście zaczynają żółknąć.

kiedy przesadzać rośliny? climatelfting
Po lewej przykład rośliny idealnej do przesadzenia. Po prawej przykład skrajny. Starajmy się nie dopuścić do takiego stanu.

Przesadzanie roślin - co potrzebujemy?

Aby cały zabieg przeprowadzony był zgodnie ze sztuką musimy zaopatrzyć się w:

doniczkę
drenaż
podłoże (ziemię)
wodę

jak przesadzić rośliny doniczkowe? climatelifting

Do jakiej doniczki przesadzić rośliny?

Często popełnianym błędem jest przesadzanie roślin do zbyt dużej doniczki. Najrozsądniej będzie, jeśli średnica doniczki będzie miała maksymalnie 2-4 cm średnicy więcej od poprzedniej, wówczas mamy pewność, iż roślina będzie się prawidłowo rozwijała. Przesadzenie do zbyt dużej doniczki może spowodować, że intensywniej będą rozwijały się korzenie a nie liście. Nie o to nam chodz.

do jakiej doniczki przesadzić roślinę climatelfitng

Doniczka czy osłonka - różnice

Pamiętajmy, że przesadzamy do doniczki, a nie do osłonki. Jaka jest różnica?

Każda doniczka posiada na dnie otwory. Doniczka może był wykonana z różnych materiałów takich ja plastik, ceramika, szkło.

Osłonka służy do zasłonięcia plastikowej doniczki i nie posiada otworów na spodzie. Osłonka może był wykonana z różnych materiałów takich ja plastik, ceramika, szkło.

W większości wypadków nie wolno wsadzać roślin bezpośrednio do osłonek, ponieważ na dnie będzie zbierała się woda, która spowoduje gnicie korzeni, a co za tym idzie, śmierć rośliny. Istnieją odstępstwa od tej reguły np. gdy osłonka i roślina są bardzo dużej, gdy stoją na dworze itp.

Gdy mamy już odpowiednią ziemię i doniczkę, możemy przystąpić do działania. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie roślinie drenażu, czyli nasypanie na spód doniczki niewielkiej ilości keramzytu, żwirku, pokruszonego styropianu lub nawet rozbitej starej terakotowej doniczki. Następnie sypiemy niewielką ilość ziemi.

różnice między osłonką a doniczką

Do jakiej ziemi przesadzać rośliny?

Bardzo istotną kwestią będzie dobór odpowiedniej ziemi. Odradzamy kupno ziemi uniwersalnej i stosowanie jej do wszystkich roślin. Wiele gatunków wymaga zupełnie innego podłoża. Warto poprosić o przygotowanie odpowiedniej mieszanki w kwiaciarni, profesjonalni floryści posiadają dużą wiedzę i chętnie przygotują wam ziemię. Koszt takiego podłoża jest trochę droższy od ziemi sprzedawanej w supermarketach, ale będziecie mieć pewność, że ziemia jest dobrze dobrana.

Jak przesadzić roślinę?

Delikatnie wyciągamy roślinkę ze starej doniczki i obsypujemy lekko starą ziemię. Pamiętajmy żeby nie obsypywać jej na siłę i zbyt mocno, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić system korzeniowy.

Czasami zdarza się, że roślina nie chce wyjść z doniczki. Nic na siłę! Aby nie uszkodzić systemu korzeniowego należy rozciąć plastikową doniczkę lub zbić starą ceramiczną.

Na dnie nowej doniczki usypujemy 1-2 cm warstwę drenażu. Gdy usunęliśmy resztki starej ziemi, możemy wsadzić roślinę do nowej doniczki i całość zasypać pozostałym podłożem. Na koniec lekko ugniatamy podłoże. Nowa warstwa ziemi nie może być dużo wyżej niż poprzednia warstwa, ponieważ może to powodować gnicie łodygi!

Krok po kroku jak przesadzić roślinę:

Po przesadzeniu nie nawozimy roślin minimum 3 tygodnie.

2 komentarze do “Jak przesadzić rośliny doniczkowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *