Wiosenne porządki na balkonie

Zadania ogrodnicze na kwiecień

Kwiecień to idealny czas na wiosenne porządki, temperatury na zewnątrz robią się coraz bardziej znośne, a coraz dłuższym dniom towarzyszy więcej słońca.

Wiosenne porządki najlepiej zacząć od usunięcia pozostałości po minionym sezonie. Poniżej znajdziecie poradnik krok po kroku jak się do tego zabrać.

Co zrobić na wiosnę?

Porządki na balkonie i tarasie

kwiecien w ogrodzie climatelifting

Sprawdź czy na balkonie/tarasie nie znajdują się zbędne donice, resztki ziemi, zasuszone rośliny, inne śmieci. Widok zaschniętych roślin nie jest ani elegancki, ani estetyczny. Każde nowe nasadzenia należy poprzedzić sprzątaniem – wówczas będziemy wiedzieli jakie materiały mamy, a jakie musimy dokupić. Nie warto jednak wyrzucać wszystkiego, często jesteśmy w posiadaniu sporej ilości przydatnych materiałów. Używając ponownie różnych komponentów jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić i nie gromadzić kolejnych zbędnych opakowań.

Przygotowujemy Podłoże - ziemię

Co robimy w kwietniu na balkonie climatelifting

Ziemię z zeszłego sezonu można ponownie wykorzystać, ale musimy to zrobić mądrze – możesz dosypać starej ziemi najlepiej na spód donicy. Pamiętaj żeby wcześniej wymieszać ją ze świeżym podłożem w proporcji 1:3 – nie warto dawać więcej starej ziemi, ponieważ jest ona jałowa i pozbawiona cennych substancji.

Sprawdzamy Donice, doniczki

porządki na balkonie climatelifting

Donice najlepiej umyć przed nowym sezonem, usunąć zbędne pozostałości roslin i ziemi. Użyj do tego wody z recyklingu, np. takiej, w której wcześniej umyłeś owoce. Możesz pomyśleć o odświeżeniu donic – umyj je z zewnątrz a następnie odmaluj. Malując donice można tanim kosztem zmieniać nieco styl balkonu i wprowadzić nutę świeżości.

Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie ekologiczny styl życia warto pomyśleć o zamiennikach wykonanych z naturalnych materiałów. Za donice świetnie będą służyć na przykłąd skrzynki po owocach, zwłaszcza jesli planujemy założyć mini ogródek warzywny. O tym na pewno przeczytasz na naszej stronie już wkrótce!

Pamiętaj o komponentach - keramzyt, piasek, żwir, perlit,

Pamiętaj aby zawsze zaopatrzyć się w komponenty do sadzenia roślin typu keramzyt, żwir czy perlit. Przyda nam się również piasek. Jeśli owe materiały zostały ci z zeszłego sezonu – możesz śmiało je wykorzystać ponownie, tak aby podłoże było przepuszczalne i dawało roślinom warunki do jak najlepszego wzrostu. Brudny piasek możesz zmieszać z ziemią, a brudny żwir – zamiast do celów dekoracyjnych – zastosuj jako podłoże zamiast keramzytu. Wykonanie warstwy drenażu jest dla roślin balkonowych bardzo istotne, warto więc poświęcić chwilę i przygotować to zgodnie z zasadami.

Co siejemy w kwietniu?

co siejemy w kwietniu climatelifting

Po zrobieniu porządków czas na zakup roślin. W kwietniu warto postawić na mini ogród warzywny i kolorowe kwiaty. Możemy śmiało posiać już sporo roślin m.in.:

słonecznik
nagietek
cynia
groszek pachnący
chaber
aksamitka
rumianek
majeranek

Co sadzimy na balkonie w kwietniu?

Wczesną wiosną na balkonie możemy posadzić kwitnące:

bratki
pierwiosnki prymule
stokrotki
jaskry (tutaj lepiej uważać na przymrozki)
narcyzy
tulipany
hiacynty

Tym roślinom nie przeszkadza przymrozek, który o tej porze roku może się jeszcze przydarzyć.