Choinka żywa czy sztuczna?
Jaką choinkę wybrać na święta Bożego Narodzenia, prawdziwą czy sztuczną?
Co roku przed świętami wiele osób zadaje sobie pytanie jaką choinkę wybrać na drzewko bożonarodzeniowe. Zarówno jedna i druga propozycja ma swoje wady i zalety. Przedstawimy Wam jednak kilka argumentów za tym, że żywe choinki są zdecydowanie lepszym pomysłem.
Choinka żywa - cięta czy w doniczce?
Prawdziwe drzewko świąteczne może być cięte lub w doniczce. Choinka w wersji ciętej ma krótszą żywotność i częściej się obsypuje. Jedynym ważnym aspektem podczas wyboru choinki ciętej jest jest wygląd. Wybieramy drzewko symetryczne, z gałązkami lekko wzniesionymi. Igły powinny być sztywne i mocno trzymać się na gałęziach. Musimy także pamiętać, ab y przedłużyć jej świeżość należy ustawić ją na stojaku z wodą (którą należy systematycznie uzupełniać) oraz odsunąć ją od źródła ciepła. Przy odpowiednim podlewaniu cięte drzewko może być ozdobą naszego domu cały grudzień. Cięte drzewko bożonarodzeniowe ma jeszcze jedną zaletę, jest łatwiejsze w transporcie.
Choinka w doniczce może być drzewkiem na wiele sezonów. Jeśli zakupimy ją ze sprawdzonego źródła, będziemy pewni, że została wykopana w profesjonalny sposób i jej korzenie przy tym mocno nie ucierpiały. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się takim drzewkiem wiele lat. Jeśli doniczka do której wsadzone jest drzewko jest bardzo mała, może to oznaczać, że korzenie drzewka były mocno przycięte. Podobnie jak w przypadku choinek ciętych, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na dobrą kondycję drzewka. Choinka powinna być równa, jędrna, a igły muszą się mocno trzymać na gałęziach.
Ab y nasze drzewko miało jak największe szanse na przeżycie nie powinno stać w domu dłużej niż tydzień, maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli kupimy drzewko na długo przed świętami powinno być trzymane na ogrodzie/balkonie/tarasie. Po świętach natychmiast powinniśmy wystawić ją z powrotem na dwór. Drzewko zbyt długo trzymane w cieple szybko się rozhartuje i zacznie wypuszczać świeże przyrosty. Jeśli zobaczymy, że na choince pojawiły się jasnozielone końcówki powinniśmy trzymać drzewko w chłodniejszym pomieszczeniu np. w garażu aż do wiosny. Choinkę w doniczce należy stale podlewać, tak żeb y podłoże było lekko wilgotne. Co ważne, nawet po przeniesieniu naszego drzewka na dwór, należy je raz w tygodniu porządnie podlać. Niepodlewane iglaki cierpią na suszę fizjologiczną, która doprowadza do ich szybkiego ususzenia.
Dlaczego wybrać żywą choinkę?
Badanie przeprowadzone w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że osoby, które wybierają na święta żywe choinki cenią sobie rodzinne więzi, a kupowanie drzewka (zaraz za kupowaniem prezentów) było ich ulubioną tradycją świąteczną z dziecięcych lat, którą chętnie kontynuują ze swoimi własnymi pociechami.
Niekwestionowaną przewagą żywej choinki nad sztuczną jest zapach. Aromat igliwia jest doskonałym sposobem na wprowadzenie w dobry nastrój i poprawę samopoczucia. Zapach żywej choinki przywołuje pozytywne świąteczne skojarzenia. Z igieł sosnowych lub świerkowych można zrobić własnoręcznie olejek zapachowy, sól do kąpieli czy saszetki odświeżające do szafy.
Przez wiele lat uznawano, że choinka sztuczna jest bardziej ekologiczna, a ścinanie drzewek wpływa niekorzystnie na środowisko. Jest to błędne założenie. Żywe choinki pochodzą z plantacji. Często też leśnicy sadzą je w miejscach, gdzie duże drzewa nie mają szans na przeżycie np. pod liniami wysokiego napięcia. W takim miejscu drzewka rosną kilka lat, w tym czasie produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Na każde ścięte drzewko sadzone są kolejne. Co więcej, są całkowicie biodegradowalne, szybko się rozkładają, nadają się do recyklingu, co oznacza, że można je ponownie wykorzystać do ściółkowania.
Sztuczna choinka
Dobrej jakości sztuczna choinka to spory wydatek. Oczywiście jeśli założymy, że będziemy z takiej choinki korzystać wiele sezonów ten koszt się rozłoży. Odpada nam także problem z pielęgnacją. Sztuczną choinkę wystarczy rozłożyć i gotowe. Nie musimy się martwić o podlewanie i zamiatanie. Współczesne choinki potrafią świetnie imitować prawdziwe drzewka, ich wygląd potrafi być idealny.
Sztuczne choinki wykonane są z plastiku (najczęściej jest to PVC) opartego na ropie naftowej. Powstają w zanieczyszczających środowisko fabrykach. Większość choinek dostępnych na naszym rynku, szczególnie tych słabej jakości pochodzi z Chin. Są transportowane statkami, a następnie przewożone ciężarówkami, zanim ostatecznie wylądują na półkach sklepowych, co znacznie zwiększa emisję dwutlenku węgla. Sztuczne choinki nie nadają się do recyklingu, nie ulegają biodegradacji, a nawet jeśli posłużą nam kilka lat, to trafią na wysypisko, gdzie okres ich rozkładu będzie trwał kolejne kilkaset lat.
Choinka żywa vs. sztuczna
- produkuje tlen
- wpływa korzystnie na środowisko
- wersja w doniczce może nam posłużyć wiele lat
- pięknie pachnie
- jest biodegradowalna i kompostowalna
- po świętach można wykorzystać jej igły do celów kosmetycznych lub kulinarnych
- jest wykonana z plastiku
- produkcja zwiększa emisję dwutlenku węgla
- nie jest biodegradowalna
- rozkłada się setki lat