Jak dbać o choinkę?
Jak dbać o żywą choinkę?
Żeb y drzewko iglaste stało się piękną choinką, musi upłynąć od 5 do 8 lat. Przez cały ten czas, choinki na plantacjach są starannie pielęgnowane. Warto zatem zatroszczyć się o nie także po przeniesieniu do domu. W przypadku choinek ciętych będziemy mogli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem oraz pięknym zapachem całe święta. Jeśli wybierzemy drzewko w donicy, będziemy mogli je uprawiać kolejne kilka sezonów.
Choinka cięta
Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy nasze drzewko było odpowiednio przechowywane. Długi pobyt w ciepłym miejscu i bez dostępu do świeżej wody radykalnie skróci czas jego żywotności. Musimy wybrać choinkę, która była niedawno ścięta i cały ten okres trzymana na dworze lub w chłodnym pomieszczeniu. Igły choinki muszą być jasnozielone (w przypadku świerka pospolitego i jodły) i sztywno trzymać się na gałęziach.
Po przeniesieniu do domu należy ustawić choinkę w pojemniku z wodą. Najlepiej skorzystać ze specjalnego stojaka z podstawką, do którego lejemy świeżą wodę. Można też wykorzystać np. wiadro, które zasypiemy piachem lub żwirem. W drugim wypadku będziemy mieć utrudnioną wymianę wody i po pewnym czasie z wiadra może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Starajmy się, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w wodzie.
Im częściej będziesz wymieniać wodę w pojemniku, w którym stoi choinka, tym dłużej zachowana ona swoją świeżość.
Choinka w donicy — jak o nią dbać?
Ab y choinka przetrwała kilka sezonów, musi pochodzić z dobrego i sprawdzonego punktu. Większość choinek dostępnych w marketach jest słabej jakości. Ich system korzeniowy potrafi być uszkodzony, a a gałęzie wyschnięte. Drzewko pozbawione korzeni, szybko uschnie. Choinka powinna być w dużej donicy, im większa doniczka, tym większa bryła korzeniowa. Największe szanse na przeżycie mają świerki. System korzeniowy jodły i sosny jest silniej rozbudowany i często podczas kopania zostaje uszkodzony. Podobnie jak w przypadku drzewek ciętych, igły naszego drzewka powinny być jędrne i mocno trzymać się na gałęziach.
Jeśli kupiliście choinkę w dobrym punkcie, musicie teraz o nią odpowiednio zadbać. Po przeniesieniu do domu należy ustawić ją na podstawce, z dala od źródła ciepła takiego jak grzejnik czy kominek. W domu nie powinna stać dłużej niż tydzień. Jeśli mamy dosyć chłodno, możemy ten okres wydłużyć do maksymalnie dwóch tygodni.
Pamiętaj o regularnym podlewaniu choinki. Codziennie sprawdzaj, czy podłoże w doniczce jest wilgotne. Po maksymalnie dwóch tygodniach drzewko wystaw na dwór. Najlepiej, jeśli mamy możliwość przechowania choinki w garażu lub pomieszczeniu w którym jest 5-10 stopni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, choinkę wynosimy na dwór, w miejsce osłonięte od wiatru. W tym okresie najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać to podlewanie. Drzewko podlewamy całą zimę, przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Pamiętaj, że choinkę, która stoi na dworze trzeba podlewać całą zimę.
Najważniejsze zasady pielęgnacji choinki w doniczce
- Drzewko trzymaj w domu nie dłużej niż 2 tygodnie
- Często podlewaj
- Na dworze podlewaj całą zimę
- Wiosną przesadź do większej doniczki lub do gruntu
- Intensywnie podlewaj całe lato
Gdy nadejdzie wiosna, przesadź drzewko do większej donicy. Jeśli masz możliwość posadzić ją w ogrodzie, wykop duży dół i wsadź drzewko, starając się nie uszkodzić korzeni. Nie obsypuj starej ziemi, tylko zasyp bryłę korzeniową świeżym podłożem. Na koniec bardzo porządnie podlej. Niezależnie czy choinka będzie w donicy, czy w gruncie podlewaj ją intensywnie całe lato.