Jak dbać o choinkę?

Jak dbać o żywą choinkę?

Żeb y drzewko iglaste stało się piękną choinką, musi upłynąć od 5 do 8 lat. Przez cały ten czas, choinki na plantacjach są starannie pielęgnowane. Warto zatem zatroszczyć się o nie także po przeniesieniu do domu. W przypadku choinek ciętych będziemy mogli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem oraz pięknym zapachem całe święta. Jeśli wybierzemy drzewko w donicy, będziemy mogli je uprawiać kolejne kilka sezonów.

zywa_choinka climatelisting

Choinka cięta

Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy nasze drzewko było odpowiednio przechowywane. Długi pobyt w ciepłym miejscu i bez dostępu do świeżej wody radykalnie skróci czas jego żywotności. Musimy wybrać choinkę, która była niedawno ścięta i cały ten okres trzymana na dworze lub w chłodnym pomieszczeniu. Igły choinki muszą być jasnozielone (w przypadku świerka pospolitego i jodły) i sztywno trzymać się na gałęziach.

choinka climatelifting

Po przeniesieniu do domu należy ustawić choinkę w pojemniku z wodą. Najlepiej skorzystać ze specjalnego stojaka z podstawką, do którego lejemy świeżą wodę. Można też wykorzystać np. wiadro, które zasypiemy piachem lub żwirem. W drugim wypadku będziemy mieć utrudnioną wymianę wody i po pewnym czasie z wiadra może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Starajmy się, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w wodzie.

 

Im częściej będziesz wymieniać wodę w pojemniku, w którym stoi choinka, tym dłużej zachowana ona swoją świeżość.

choinka w donicy climatelifting

Choinka w donicy — jak o nią dbać?

Ab y choinka przetrwała kilka sezonów, musi pochodzić z dobrego i sprawdzonego punktu. Większość choinek dostępnych w marketach jest słabej jakości. Ich system korzeniowy potrafi być uszkodzony, a a gałęzie wyschnięte. Drzewko pozbawione korzeni, szybko uschnie. Choinka powinna być w dużej donicy, im większa doniczka, tym większa bryła korzeniowa. Największe szanse na przeżycie mają świerki. System korzeniowy jodły i sosny jest silniej rozbudowany i często podczas kopania zostaje uszkodzony. Podobnie jak w przypadku drzewek ciętych, igły naszego drzewka powinny być jędrne i mocno trzymać się na gałęziach.

choinka climatelifting

Jeśli kupiliście choinkę w dobrym punkcie, musicie teraz o nią odpowiednio zadbać. Po przeniesieniu do domu należy ustawić ją na podstawce, z dala od źródła ciepła takiego jak grzejnik czy kominek. W domu nie powinna stać dłużej niż tydzień. Jeśli mamy dosyć chłodno, możemy ten okres wydłużyć do maksymalnie dwóch tygodni.
Pamiętaj o regularnym podlewaniu choinki. Codziennie sprawdzaj, czy podłoże w doniczce jest wilgotne. Po maksymalnie dwóch tygodniach drzewko wystaw na dwór. Najlepiej, jeśli mamy możliwość przechowania choinki w garażu lub pomieszczeniu w którym jest 5-10 stopni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, choinkę wynosimy na dwór, w miejsce osłonięte od wiatru. W tym okresie najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać to podlewanie. Drzewko podlewamy całą zimę, przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Pamiętaj, że choinkę, która stoi na dworze trzeba podlewać całą zimę.

choinka cieta climatelifting

Najważniejsze zasady pielęgnacji choinki w doniczce

Gdy nadejdzie wiosna, przesadź drzewko do większej donicy. Jeśli masz możliwość posadzić ją w ogrodzie, wykop duży dół i wsadź drzewko, starając się nie uszkodzić korzeni. Nie obsypuj starej ziemi, tylko zasyp bryłę korzeniową świeżym podłożem. Na koniec bardzo porządnie podlej. Niezależnie czy choinka będzie w donicy, czy w gruncie podlewaj ją intensywnie całe lato.