Pożyteczny mech na trawniku
Czy mech na trawniku jest dobry?
Dla wielu osób mech na trawniku to prawdziwy problem. Ogrodnicy zazwyczaj próbują go zwalczyć za pomocą środków chemicznych. Jednak czy warto to robić? Oto kilka powodów, dlaczego mech powinien zamieszkać w każdym ogrodzie.
Nie zwalczaj mchu z trawnika
Zalety mchu:
oczyszcza powietrze
Mech świetne filtruje powietrze i pomaga poprawić jego jakość. Działa jak roślinny fitr powietrza, usuwając z niego pył i kurz. Mech absorbuje zanieczyszczenia, oczyszcza powietrze z toksycznych substancji i metali ciężkich.
zatrzymuje wilgoć w glebie
Mech jest jak gąbka. Bardzo dobrze chłonie wilgoć i zatrzymuje ją w swoich tkankach. Dzięki tej zdolności przyczynia się do utrzymywania odpowiedniej wilgotności gleby, szczególnie w miesiącach suchych i gorących.
Poprawia mikroklimat
Dzięki zdolności absorpcji wody wpływa na równowagę ekosystemu i poprawia warunki bytowania innych roślin. Dodatkowo wpływa na temperaturę gleby – posiada zdolność do zatrzymywania i oddawania ciepła, co uchroni trawnik przed skutkami mrozu lub gorąca.
Chroni glebę
Pomaga chronić glebę przed erozją. Dzięki zdolności zatrzymywania wody i składników mineralnych, oraz w procesie naturalnego rozkładu pomaga w tworzeniu warstwy próchnicznej gleby. Chroni podłoże przed wiatrem i wypłukiwaniem podłoża.
Rośnie w trudnych warunkach
Rośnie w miejscach, gdzie inne rośliny mają problem z rozwojem. Jest bardzo odporny i rozwija się na glebie słabej jakości. Szczególnie dobrze radzi sobie w zacienionych zakątkach ogrodu.
zwiększa bioróżnorodność
Rośnie w kępach, tworząc jednolite dywany, które przyciągają różne gatunki drobnych zwierząt. Tworzy siedliska dla ogromnej ilości owadów, płazów i gadów. Obecność mchu w ogrodzie wpływa bardzo korzystnie na ekosystem. W mchu rozwijają się także grzyby i porosty.
poprawia zdrowie
Kontakt z mchem pomaga w zmniejszeniu stresu. Pomoże też w poprawie samopoczucia, jeśli się do niego przekonasz!
Co zrobić z mchem na trawniku?
Nie używaj środków chemicznych do jego zwalczania. Pozwól mu rosnąc. Wpłynie to korzystnie na Twój ogród. Na szczęście odchodzi trend projektowania ogrodów od linijki, ubogich pod względem gatunkowym. Współcześnie musimy tworzyć przestrzenie jak najbardziej różnorodne, bogate w roślinność, zamieszkałe drobne zwierzęta i mikroorganizmy. Jeśli dodamy do tego różnorodność ekologiczną, pełną rozmaitych siedlisk, uzyskamy wówczas naturalny ekosystem, który wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie i środowisko.